Site Rengi


YENİLİKLER İLE YENİDEN SİZLERLEYİZ ...
YENİLİKLER VE YENİ SAHAMIZ İLE TEKRAR SİZLERİN HİZMETİNDEYİZ...
YENİDEN FAALİYETTEYİZ...

Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler ‘ i öğrenmeniz ve sizlere daha iyi bir oyun sunabilmek adına tüm detayları bu yazımızda paylaşacağız.Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paintball ya da Boyatopu son 20 yıldır yaygın bir biçimde oynanan oyuncuların rakip takım oyuncularını içi boya ile doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan mermiler kullanan silahlarla belli bir parkur içinde oynanan bir takım ve strateji sporudur.


Amaç 

Oyunun amacı ise verilen görevi gerçekleştirmektir. Buna “senaryoyu uygulamak” denir. Amaç belli bir süre içinde karşı takımın kalesindeki bayrağı ele geçirmek, bir rehineyi kurtarmak gibi bir çok seçenekten oluşabilir.
Oyunun temel kuralı çok basittir. Üzerine gelen mermi ile boyanan oyuncu oyundan çıkar; yani o oyun için ölür.

Kullanılan malzemeler

Paintball tabancalarının bir çok markası ve modeli vardır. Paintball tabancaları mermisini çok hızlı atar ve çıplak vücuda geldiğinde can yakar. Bu sebeple korunmasız oynamak çoğu yerde tehlikeli ve yasaktır. Hatta bazen ciddi morluklara bile yol açabilir.
Paintball’da her oyuncunun yüzünde, kırılmaz camlımaske, özel paintball kıyafeti, özel paintball eldiveni, özel paintball koruyucu yelek ve elinde ise özel, gazlı silahları vardır. Bu silahlar görünümleriyle gerçek silahları andırır, ancak farklı olarak bunlar öldüren mermiler değil; boyayan kapsüller atar. Kapsüller görünüm olarak misketten farklı değildir, üstleri plastik benzeri bir malzeme kaplı olan bu malzeme, doğa dostudur ve çevreyi kirletmeden kendiliğinden yok olur. Kapsülün içindeki boya ise gıda boyasıdır. Yani doğaya ve insanlara zararlı değildir, ayrıca giysilerden de ıslak bir bezle dahi kolayca çıkabilir.
5 metreden daha yakın mesafeden rakibe ateş etmek tehlikeli ve kurallara aykırıdır ozuncu ceza alır. Ceza olarak; ceza bölgesine gider, hakemin komutuyla bir süre sonra tekrar oyuna katılır.

Kurallar

Oyuncular, oyun başlarken kendi kalelerinin arkasında durmak zorundadır. Oyun Baş hakemin takım kaptanlarından OK alması, dikkat uyarısını müteakip başlama düdük sesiyle başlar. Düdük sesinden önce ateş etmek tehlikeli ve kesinlikle yasaktır. Oyuncu ceza alır.

Vurulma


Oyuncunun vücudunun herhangi bir yerinden, el, ayaklar dahil ve taşımakta olduğu ekipmanından (silah dahil) vurulmasıyla gerçekleşir. Vurulma paintball mermisinin direk temasıyla olup, merminin bir engele vurup, dağılıp oyuncuya sıçraması halinde geçersizdir. Paintball mermisi oyuncuya vurup patlamazsa oyuncunun centilmenlik (Fair-Play) gereği hakemi uyarıp ceza bölgesine gitmesi gerekir.

Oyunda belirli bir şekilde vurulan oyuncu, ellerini ve silahını başının üstüne kaldırıp , ceza bölgesine gider veya paintball alanını hakem nezaretinde terk eder. Bu esnada kask kesinlikle çıkartılmamalıdır. Oyun sırasında vurduğunu veya vurulduğunu hisseden oyuncu, hakemlere kendini ve rakip oyuncuyu kontrol ettirmelidir. Bu sırada oyun hakemin düdük sesiyle durdurulur. Bu anda oyuncular bulundukları yeri değiştiremez ve ateş edilemez.


Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler

https://bilkentarena.com/hakkimizda/

Aksi şekilde davranan oyuncular ceza alır. Hakem oyuncuları kontrol eder, şayet iki oyuncu aynı anda birbirini vurmuş ise ikisi birden ceza alır. Fakat oyunculardan birisi diğerini vurduktan sonra, vurulan oyuncunun ateş edip rakibini vurması geçersiz olup ilk vurulan ceza alır.Diğerinin üzerindeki boya hakem tarafından silinir ve oyuncu oyuna devam eder. Hakemin ‘dur’ düdük sesinden sonra yapılan her atış oyuncunun ceza alması – oyun dışı kalması demektir. Fiziki herhangi bir mücadeleye girilemez.

Ankara Paintball

Eğer oyun içinde herhangi bir oyuncunun mermisi bittiyse, ekstra mermi almak için, ellerini veya silahını başının üzerine kaldırarak başhakemin bulunduğu güvenli bölgeye gelir.Mermisini aldıktan sonra aynı şekilde terk ettiği sipere dönerek oyuna dahil olur. Bu oyuncuya herhangi bir oyuncu ateş ederse ceza alır.
Eğer bir oyunda takımın bütün oyuncuları vurulmuş ve oyun dışı kalmışsa oyun biter. Bir takıma ait tüm oyuncularda mermilerin bitmesi halinde mola alınarak mermi takviyesi yapılır, oyun kaldığı yerden devam eder. Oyun senaryosunu başarıyla tamamlayan takım aynı şekilde oyunu kazanır ve oyun biter.


Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer belirtilen süre zarfında bir takımın oyuncuları tamamen elenmemişse veya oyun senaryosu başarıyla bitirilmemişse oyun hakemin saatiyle biter. Verilen süre her sette 15 dakika olmak üzere toplam 3 settir. Aralarda 5 dakikalık dinlenme verilir. Herhangi bir sette vurulan oyuncuların devam edebilmesi için hakem nezaretinde kendi kalesine en yakın takım arkadaşının yanından başlayacaktır. Vurulmayan oyuncular ise diğer Sette kaldıkları yerden devam eder, set başlangıcında yer değiştiren Oyuncular oyun dışı kalır veya ceza alır.


Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yazımızda Bilgiler Temin Edilmiştir.

http://www.paintball.com.tr/paintball-nedir-paintball-hakkinda-genel-bilgiler/

Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler Konusunu Okudunuz Paintball Sahamız Hakkında Görüş Ve Önerilerinizi veya Şikayetlerinizi İletişim Bölümünden Tarafımıza Bildirebilirsiniz.


07 Ocak 2019
Paintball Hakkında Bilinmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
4.017 kez görüntülendi